Kirsti Timmer: suhe kujuneb selliseks, nagu te ise kujundate

 (2)

Kirsti Timmeri raamatu "100 nippi, kuidas suhet hoida" esitlus
Kirsti Timmeri raamatu "100 nippi, kuidas suhet hoida" esitlus Foto: Rauno Volmar

Kui üks inimene kahest nii ei toimi, ei toimi ka suhe. Kui üks pole aus, siis pole ka suhe aus. Kui üks tõstab häält, ei ole suhe terve. See on ju teoorias nii lihtne ja loogiline, et inimesed elavad täpselt nii, nagu nad ise soovivad. Kirsti Timmer kirjutab paarisuhtest raamatus „100 nippi, kuidas suhet hoida“.

Mu ema töötas kunagi koos ühe seitsmekümne aastase prouaga, kelle abikaasa käis tal iga päev lillekestega tööl vastas. Nad olid abielus olnud viiskümmend pikka aastat ja mees teatas täie tõsidusega, et tal on naisele vastu tulles ikka liblikad kõhus. Kuidas see võimalik on?
Minu pärimise peale vaatas see mees mulle silma ja teatas, et armastama peab! Suhe kujuneb täpselt selliseks nagu sa ise ta kujundad. Kõik on enda kätes. Kui hoolitsed selle eest, et hoiad armastuse värskena, ei võta teist inimest enda kõrval iseenesest mõistetavana, kohtled teda täpselt nii, nagu sa soovid, et sind koheldaks ja lubad tal olla tema ise, aktsepteerides nii tema häid külgi kui tema vigu ... siis ei olegi võimalik, et armastus kaob.
Kui üks inimene kahest nii ei toimi, ei toimi ka suhe. Kui üks pole aus, siis pole ka suhe aus. Kui üks tõstab häält, ei ole suhe terve. See on ju teoorias nii lihtne ja loogiline, et inimesed elavad täpselt nii, nagu nad ise soovivad. Kes armastab kärtsu ja mürtsu, peab valima endale ka sama temperamentse kaaslase, igaüks ei pruugi Itaalia perekonda sulanduda.
Arvesta ka sellega, et endast kardinaalselt erineva inimesega kasvad paratamatult lahku, kokkupuutepunkte jääb lihtsalt väheks (armunud inimeselt muidugi liig paluda, aga kuula siis vähemalt kõrvalseisjaid!).
Kehtib vana tõde: ära ise oma elu keeruliseks ela!

Loe veel

Seotud lood:

Sinuga käitutakse just nii, nagu sa endaga käituda lubad

Kui sa ei ole sellega rahul, kuidas kaaslane sinuga käitub, siis mõtle, miks sa lubad tal endaga nii käituda? Kuidas on asjad üldse nii kaugele läinud, et teine pool suhtub sinusse nii, nagu sulle ei sobi? Järelikult oled sa midagi väga valesti teinud.
Istu nüüd rahulikult maha ja hakka analüüsima, kus sa tegid esimese vea? Millal andsid sa mõista, et sinuga võibki käituda just nii, nagu sa filme vaadates halvaks paned, nii nagu sinu meelest armastav inimene oma kaaslasega kunagi ei käitu? Selleks ei ole tarvis minna pereterapeudi või psühholoogi juurde. Kui alustad kogu teie teekonda otsast, jõuad ise selle vastuseni. Millal oli see hetk, kui sul oli tema sõnade või tegude pärast päris esimest korda valus ja kuidas sa sellele reageerisid?
Ma tean naist, kelle mees käitus temaga väga halvasti. Kohe väga halvasti. Pärast nende lahutust on mees elanud kaua aastaid teise naisega ja seal majas selliseid probleeme ei ole. Ma kuulun ka nende hulka, kes arvavad, et inimene ei muutu, aga asi ei ole kunagi ju ühes inimeses. Paarisuhtes on iga olukord tingitud kahest inimesest.
Loomulikult on neid, kellel probleemid juba lapsepõlvest kaasa tulnud ja suhtemustrid välja kujunenud. Kui laps on kasvanud türannist isaga, võetakse see suhtumine ka edaspidisesse ellu kaasa isegi siis, kui see lapsepõlves hirmutav oli. Seetõttu lubavadki mõned naised endaga halvasti ümber käia ja mehed ongi loomult vägivallatsejad. Neid suhtemustreid on üldjuhul raske murda. Selleks on professionaalide oskusi vaja ja vahel pole ka sellest abi.
On ääretult oluline juba suhte alguses läbi rääkida, mis ühele ja teisele vastuvõetav on ja mis ei ole. Inimest saab kenasti suunata ka tülide ja vääriti mõistmiseta. Kui sulle meeldib, et mees aitab mantli selga ja tõstab restoranis tooli sulle istumiseks paika, siis väljenda seda. Käitu ise ka nagu naine, nagu daam. Paraku ei ole kõik mehed kodust härrasmehelikku käitumist kaasa saanud.
Provotseerimine ja mossitamine ei vii soovitud tulemuseni. Naised, kes end lüüa ja enda peale häält tõsta ei lase, ei kannata koduvägivalla all. Nad lähevad lihtsalt esimese ohu märgi puhul selle mehe juurest ära. Päriliku suhtemustriga kaasa saadud alandlikus ei ole tegelikult aktsepteeritav, kui see sulle haiget teeb. Kui sa õhtuti end magama nutad, siis ei ole see suhe armastus. Kui uinud teadmisega, et ootad homset, siis oled toiminud õigesti. Sul on ilus suhe. Ja mehed, kes ei käitu nagu sussid, ei muutu kunagi tuhvlialusteks. Kõik on enda seatud piirides kinni.
Säilita oma eneseväärikus, siis kohtleb ka kaaslane sind väärikalt!

Kirsti Timmer „100 nippi, kuidas suhet hoida“, kirjastus Helios 2017

https://www.rahvaraamat.ee/p/100-nippi-kuidas-suhet-hoida/1018040/et?isbn=9789949610235

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

ELUTARGA TOP

Viimased uudised