Kuidas tunda ära jalaseent ja kuidas seda ravida?

 (1)

Kuidas tunda ära jalaseent ja kuidas seda ravida?
Unsplash.com

Jalaseen on laialt levinud nahaprobleem, mis toob endaga kaasa mitmeid ebameeldivaid sümptomeid. Esmajoones tuleb nakatumisest hoiduda ning nakatumise järel jalaseene võimalikult varane äratundmine.

Jalaseent põhjustavad teatud liiki seened – dermatofüüdid, mis armastavad sooja ja niisket keskkonda. Seenespoorid võivad pikka aega – kuid ja isegi aastaid – säilida kingades, vannitubades, duširuumides ja vannimattides. Nakatumine toimub enamasti ühiskasutatavates pesuruumides, kus on niiske keskkond ja mida külastab palju inimesi. Sellistes kohtades paljajalu käimine suurendab nakatumise riski.

Lisaks soodustavad nakatumist veel:

 • puudulik hügieen,
 • umbsed jalanõud,
 • liigne higistamine,
 • organismi kaitsevõime langus,
 • diabeet,
 • jalgade verevarustuse häired, nt külmetavad jalad.

Kuidas jalaseent ära tunda?

Jalaseen võib avalduda mitmel moel. See võib esineda ühel või mõlemal jalal korraga.

Jalaseen võib põhjustada sügelust ja ebameeldivat lõhna. Kuna seened arenevad paremini soojas ja niiskes kohas, on enamasti haaratud varvaste ümbrus ja vahed.

Üks tüüpiline tunnus on krooniline ketendus 4. ja 5. varba vahel. Esinevad lõhed, tursunud valge nahk ja valulikkus.

Jalaseen võib avalduda ka väikeste, sügelevate, vesi- või mädavillidena jalalaba seesmisel küljel või talla eesmisel osal.

Sagedane tunnus on ka naha paksenemine ning kuiv ja jahujas ketendus jalataldadel. Tihti peetakse seda n-ö ealiseks muutuseks ja ei pöörata sellele väga tähelepanu. Selle vormi korral võib kaasuda ka küüneseen.

Kuidas jalaseent ravida?

Loe veel

Apteegi käsimüügis on saadaval mitmeid erinevaid kreeme, geele ja lahuseid jalaseene raviks. Edukaks raviks on kindlasti vaja ravimit korrektselt kasutada. Sellekohast infot saab apteekrilt.

Kindlasti tasub tutvuda ka ravimi infolehega. Enamasti kasutatakse ravimit 1–2 korda päevas kantuna puhtale ja kuivale nahale. Lõplik paranemine võtab sõltuvalt preparaadist aega kuni neli nädalat. Kindlasti ei tohi ravi katkestada pärast esimeste sümptomite kadumist, vaid alati tuleb viia see lõpuni. Ainult nii saab kindel olla, et ravi on efektiivne. Kui käsimüügipreparaatidest abi ei saa, tuleb pöörduda arsti poole.

Lisaks nahale määritavale preparaadile tasub soetada ka spetsiaalne seenevastane desinfitseeriv lahus, mis hävitab seene jalanõudes, et vältida uuesti nakatumist. Seda võiks jalgadel kasutada ka nakkust ennetavalt pärast ujula, ühiskasutatava sauna või duširuumi külastamist.

Kuidas jalaseent ennetada?

Jalaseenega nakatumist on lihtne vältida:

 • Üldkasutatavates pesuruumides ära käi paljajalu, vaid kanna plätusid.
 • Oluline on hoolikas jalgade hügieen. Pärast pesemist kuivata hoolega ka varbavahed.
 • Kanna puhtaid sokke ja jalanõusid. Kunstmaterjalide asemel eelista puuvillaseid sokke ja nahast jalanõusid.
 • Lase jalanõudel pärast kandmist vähemalt päev kuivada. Võid neid ka väljas värskes õhus tuulutada.
 • Ära kasuta teistega samasid käterätikuid, ka peresiseselt.

Allikas: Südameapteek

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

ELUTARGA TOP

Viimased uudised